Cestujeme s kolem

V České republice vyrostlo mnoho nových a bezpečných cest pro výlety na kolech. Dokonce některé propojují naučné stezky, historická a památková sídla nebo zkrátka jen tak se mohou cyklisté kochat krásnou přírodou. Výhodou jsou i různé ubytovací jednotky, které poskytují možnost úschovy kol po celou dobu pobytu hostů.
tažné zařízení vozu.jpg
To výrazně zlepšilo milovníkům cykloturistiky jejich vyhlídky. Naplánují snadno pěkně dovolenou, kdy si vyhlédnou možnosti trasy, pak stačí se dopravit autem na místo, kde budou ubytovaní a zde si udělat zázemí. Odtud podnikat výlety na kolech a poznávat místní prostředí. Ovšem má to jeden malý háček. Kolo nebo více kol je třeba na určité místo dopravit. K tomu potřebujeme nějaké bezpečné nosiče, kterých je trhu několik druhů.
nosič na kola.jpg

Vybíráme nosiče na kola

Vždycky, když je něco na výběr, tak je to dost záludné, co vlastně zvolíme. Není to jinak ani v tomto případu. I zde si můžeme nosič vybrat, otázkou je, jaký bude ten pravý.
1.       Nosiče na tažné zařízení
Pokud máme na automobilu tažné zařízení, tak pravděpodobně bude asi tato volba jistá. Je to cesta nejmenšího odporu, jak při jízdě, tak při nandání a sundání kol. Zkrátka nasadíme nosič na kouli a dokonce se pohodlně dostaneme i do zavazadlového prostoru. Ovšem má zase nevýhodu jejich neskladnost a také je nutné, aby byla vidět pořádně registrační značka. Budeme ji muset buď přendat z auta na nosič, nebo si zažádat na registru vozidel o třetí SPZ, ta pak bude natrvalo pouze na nosiči. Samozřejmě to nebude zadarmo, bude třeba zaplatit poplatek i samotnou značku. Na druhou stranu, pokud značka nebude viditelná, tak nám hrozí pokuta až ve výši 5 000,- Kč a dokonce odebrání řidičského průkazu na půl roku a zato to rozhodně nestojí.
2.       Nosiče na páté dveře
Jsou také oblíbené a cenově dostupnější, než na nosič na tažné zařízení. Opět nejsou nijak ohroženy rostoucími stromy na výšku a podobně. Je ovšem důležité si je vybírat přesně podle typu auta, aby dobře seděly. Nevýhodou je, že je nutná asistence druhé osoby při manipulaci a také se nedostaneme do zavazadlového prostoru.
cyklisté u louky.jpg
3.       Nosiče na střechu
Patří mezi nejvíce používané, také se kola na střeše neušpiní od vozovky, jsou cenově dostupné a skladné. Samozřejmě se musí počítat s větším odporem vzduchu a tudíž i zvýšenou spotřebou. Pokud vlastníme SUV tak ani nebudeme mluvit o umístění kol a jejich připevnění.