Jak pečovat o zahradní solární sprchu

Kam ji instalovat

Veškerá solární technika, která využívá sluneční energii, musí být umístěna tam, kde dopadá po většinu dne přímé, nikoli odražené sluneční záření. Proto bývají solární kolektory umístěné především na jižních střechách, stěnách, terénních svazích apod. Pro zahradní solární sprchy chlorito.cz platí totéž pravidlo, ale zároveň musí jít o místo dobře chráněné před větrem. Vítr působí jako výrazné chladicí médium a dokáže prodloužit dobu ohřevu až na dvojnásobek.
Jestliže najdete vhodné prosluněné místo chráněné před větrnými poryvy, můžete výrobek užívat i na jaře a na podzim, zpravidla od poloviny dubna do konce září. I tehdy dokáže slunce ohřát vodu v zásobníku až na 60 stupňů Celsia.venkovní sprcha

Montáž a údržba

I méně zdatní muži zvládnou montáž pevných typů solárních sprch, pokud si ovšem netroufáte na práci s příklepovou vrtačkou, jistě j zastane např. „hodinový manžel“. Zpravidla jde o několik vrutů, které se kotví do podkladové desky na hmoždinky. Ideálním podkladem je beton, keramická dlažba, kámen, zámková dlažba nebo dlaždice, v některých případech např. v zahrádkářských koloniích, se sprchy kotví do dřevěné podlahy a tím pádem je instalace mnohem jednodušší.
Některé výrobky jsou tzv. přenosné a ty se nekotví na pevno. Mají zásobník ve spodní části, který zároveň slouží jako podstavec, stačí je tedy pouze položit na vhodné místo.západ slunce
 Čištění od organických a anorganických usazenin – při méně častém proplachování a využívání se mohou uvnitř zásobníku začít usazovat vodní mikroorganismy – řasy a bakterie, které vytvoří slizový povlak a voda může zapáchat. V tomto případě pomáhá občasný průplach vodním roztokem s octem a jedlou sodou. Ocet je výborný desinfekční prostředek, zároveň pohlcuje pachy a soda je přírodní organické rozpouštědlo, které může přijít do styku s pokožkou. Ocet zároveň funguje jako rozpouštědlo vápenitých a hořečnatých usazenin, což ocení lidé, kteří využívají tvrdou vodu.
Minerální nánosy mohou ucpávat i sprchové trysky, v tomto případě stačí přes noc nechat namočit sprchovou růžici v nádobce s octem nebo kyselinou citronovou.