Typy světelných zdrojů

Kdybychom měli vyjmenovat všechny typy světelných zdrojů, nějakou tu chvíli by nám to zabralo. Existuje jich totiž nepřeberné množství. My si toto téma trošku zjednodušíme a zaměříme se na několik základních typů a jejich výhody a nevýhody.žlutě svítící zářivka
Začít nemůžeme s ničím jiným než s klasickou žárovkou. Jedná se o jednoduché zařízení, které zatím patří k nejpoužívanějším světelným zdrojům. Postupně je ale začínají vytlačovat úspornější typy. Mezi výhody tohoto zařízení patří cena, snadné regulování jasu, konstrukční jednoduchost, široký rozsah napětí, jsou ekologicky nezávadné a nabízí široké spektrum barev světla. Nevýhodou je pak kratší životnost než u ostatních druhů a také vyšší energetická náročnost.
Na stejném principu jako klasické žárovky pracují tyhalogenové, které ale uvnitř baňky dosahují ještě vyšší teploty, což má za následek vyšší jas. Mezi její výhody patří energetická úspora dosahující oproti běžným žárovkám 20-30 %, dále vysoká životnost, žádné UV záření, konstantní světelný tok se širokou škálou teploty barev či možnost ovlivňování jasu. Nevýhodou je pak samozřejmě vyšší cena.klasická zářivka
Dalším typem jsou pak zářivky, což jsou nízkotlaké rtuťové výbojky. Může se jednat o trubicovou či kruhovou zářivku vhodnou pro specifická svítidla, ale také pro takové prostředí, kde je třeba rovnoměrné osvětlení interiéru a dlouhou životnost. Kromě toho dokážou uspořit až 85 % energií a nabízí širokou škálu teploty barev. Jejich nevýhodou je pak omezený výběr, vyšší pořizovací cena, větší rozměr a pomalejší náběh do plné svítivosti.
Kompaktní (úsporné) zářivky pracují na stejném principu jako jiné zářivky, ale vyrábí se ve tvaru klasických žárovek, které také mají nahradit. Nabízí vysokou životnost, energetickou úsporu až 80 %, několikanásobně vyšší účinnost než u klasické žárovky, různé tvary a možnost vnitřního i venkovního použití. Nevýhodou je opět vyšší pořizovací cena, nekompabilita se všemi stmívači, poškození při častém vypínání a zapínání či pomalejší start.
Nejúspornější (a to až o 90 %) jsou LED žárovky, které fungují na principu přetváření elektrického proudu přímo na světlo. Kromě úspory nabízí také nejdelší životnost ze všech zdrojů, okamžitý start, nízká provozní teplota, nepoškodí se častým zapínáním a vypínáním, možnost využití spektra barevné škály, snadná recyklace (nejedná se o nebezpečný odpad), neprodukují žádné nebezpečné záření, světlo je stálé (nebliká), žárovky nepraskají a nabízí širokou škálu tvarů. Jedinou nevýhodou zde pak zůstává vyšší pořizovací cena.